Şirket Kurmak
22
Nis

Şirket Kurmak

Şirket kurmak çoğu zaman kanunen ihtiyaç duyulan bir şeydir. Özellikle belirli bir iş sektöründe iş yapmaya başladıktan sonra mutlaka şirket kurulması gerekir. Şirket kurmak isteyenler şirketini nasıl kuracağına dair sorulara cevap aramaktadırlar. Öncelikle şirket açmak için bazı devlet tarafından belirlenmiş olan prosedürlere uyulması gerekir. Şirket kuruluş işlemleri için prosedürlerin bilinmesi de son derecede doğru olacaktır. Şirket kurmaya karar verdiyseniz fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikle şirketi hangi amaç doğrultusunda kurduğunuzu iyi kavramanız gerekmektedir. Çünkü şirket kurma masrafları şirketten şirkete göre değişiklik gösterebilir. Bu değişikliklerse şirketin türüne göre olmaktadır.

 

Şirket Türleri Neler?

Birçok şirket türü bulunur. Şirketinizi hangi türe göre kuracağınızın kararını önceden vermeniz gerekmektedir. Öncelikle şirket kurmadan önce şirketin türlerini iyice bilmeniz gerekir. Anonim şirket, şahıs şirketi ve limited şirket olmak üzere üç farklı şirket türü vardır.

 

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi kurabileceğiniz en kolay şirket türlerinden biridir. Şahıs şirketi, kurulumu gibi kapanışı da kolay olan bir şirket türüdür. Şahıs şirketi kurmak için öncelikle sahip olmanız gereken birtakım belgeler bulunmaktadır.

 

Şahıs Şirketi Kurmak için Gerekenler

 • Noterden alınmış olan bir muhasebenin olduğuna dair muhasebeciden alınmış bir vekalet
 • Kira kontratı yaptığınıza dair bir belge
 • Yaşadığınız yeri belli eden ikametgâh belgesi
 • Şirketi kuran kişinin yani şirket sahibinin iki adet biyometrik fotoğrafı
 • Noterden alınan bir imza beyannamesi

Şahıs şirketi kurulumu için yeterli olacaktır. Bu belgeler ile birlikte şirketinizi kurduktan sonra aktif olarak faaliyete başlayabilirsiniz.

 

Limited Şirketi Nedir?

Limited şirketi şirketi kuracak kişinin en az 1, en fazla 50 ortak ile açılabileceği bir şirket türüdür. Ayrıca bu türde bir şirketi kurmak için gereken sermaye miktarı da en az 10 bin TL olarak belirlenmiştir. Limited şirketi kurmak için mutlaka bir muhasebecinizin olması gerekmektedir. Çağın getirdiği teknolojik gelişmeler sayesinde online bir şekilde de limited şirketi kurmak mümkündür. En az maliyet ile en hızlı şekilde kurabileceğiniz şirket türü limited şirketidir.

 

Limited Şirketi Kurulumu için Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Limited şirketinizi kurarken de dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunur. Bu da şirketi kurarken oluşturmuş olduğunuz sermaye paylarıdır. Sermaye paylarını en az 25 Türk lirası ve katları olacak şekilde düzenlemiş olmanız gerekmektedir. Fakat bu şekilde bir sermaye payı oluşturmadıysanız limited şirketi kurarken bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kaç ortakla kurulduğuna dair belgeyi ve hangi ortağın ne kadar sermaye payının da olduğu şirket payına belirlenmesi gerekmektedir. Bu hususlara dikkat ederek limited şirketinizi kolayca kurabilirsiniz. Bu detaylar şirket kurma işlemleri için mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylardır.

 

Limited Şirketi Kurmak için Gerekenler

 • Limited şirketi kurduğunuza dair olan bir kuruluş bildirimi
 • Limited şirketi kurmak için gerekli olan dilekçe
 • Noter tarafından alınmış olan tasdikli bir şekilde hazırlanmış sözleşme
 • Şirketin hangi odaya kayıtlı olduğuna dair kayıt beyannamesi
 • Yaşadığınız yeri belli eden e-Devlet veya muhtarlık tarafından alınmış olan ikametgâh belgesi
 • Şirketi kurduğunuz zamanda yapmış olduğunuz kira kontratının aslı
 • Limited şirketi kurmak için devlet bankalarına yatırmış olduğunuz sermayenin dekontu

 

Anonim Şirket Nedir?

Anonim şirket türü ise kurabileceğiniz bir diğer şirket türüdür. Anonim şirket adı üstünde sahibi belli olmayan bir şirket türüdür. Özellikle yüksek gelirli şirketler anonim türde şirket kurulumunu tercih etmektedir. Geliriniz yıllık olarak fazlaysa bir anonim şirketi kurabilirsiniz. Özellikle şirketlere yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların anonim şirketlere daha çok yatırım yaptıkları da bilinmektedir. Anonim şirketin sermayesinin tamamı üyeler tarafından belirlenmektedir.

 

Özellikle Türkiye’deki spor kulüpleri bir anonim şirket adı altında kurulur. Anonim şirketi kurarken tüm üyelerin ve şirket ortaklarının mutlaka bir T.C. kimlik numarası olması gerekir. Aynı zamanda anonim şirket türünde yönetim kurulu üyeleri de bulunur. Bu üyelerin yerleşim yerleri ve eğer yabancı bir üye varsa yabancı üyenin kimlik belgeleri de bu şirket içerisinde mutlaka yer alması gerekir.

 

Anonim Şirket Kurmak için Gerekenler

 • Anonim şirketin kurulduğuna dair bir dilekçe
 • Yapılan ana sözleşmenin bir onay belgesi
 • Anonim şirketi kurarken kurulum aşamasındaki ortakların kimlikleri
 • Anonim şirkete ortak olanlar için bir imza beyannamesi
 • Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığının yayınladığı doküman

 

Şirket Kuruluşu için…

Şirket kuruluş aşamalarında konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve şirketinizin kurulduğu andan itibaren Optimum Offices’ın avantajlarını görmek ve destekten yararlanmak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.